Τετάρτη 27 Απριλίου 2011

Ηρακλής - Ολυμπιακός 2-3

Μετά από μια μεγάλη μάχη που διήρκησε 142 λεπτά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει με 3-2 τον Ηρακλή στην κατάμεστη Μίκρα κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών (ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες) και ‘σπάζοντας' με το καλημέρα το πλεονέκτημα της έδρας που είχαν οι κυανόλευκοι.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2 (κόντρα επίθεση Ανδρεάδη), αλλά τα σερβίς του Κανέλλου προκάλεσαν προβλήματα στην υποδοχή του Γιαμπλόνσκι κι ο Γηραιός προσπέρασε με 7-4. Ο Ολυμπιακός μείωσε 7-6 με μπλοκ του Εστράδα στον Μπίλινγκς, αλλά τα προβλήματα στην υποδοχή του έγιναν ακόμη πιο έντονα στη συνέχεια.

Ο Ηρακλής συνέχισε να διευρύνει τη διαφορά (12-7 άσος Κιρόγκα, 16-9 άσος Μπίλινγκς, 19-11 άσος Όουενς), χωρίς ο Ολυμπιακός να μπορεί να αντιδράσει και το σετ έληξε 25-17.

Το β' σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό και πάλι να παίρνει το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενος με την σειρά του την νευρικότητα του Νικήτα Εφραιμίδη (έπαιξε λίμπερο αντί του τραυματία Λάμπη Μπαμπαλιούτα). Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 1-4, αλλά ο Ηρακλής με μπλοκ των Μπίλινγκς, Κανέλλου στον Γιαμπλόνσκι μείωσε στον πόντο (4-5) για να αλλάξει όμως και πάλι η ροή του αγώνα μετά το τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός με άσο του Εστράδα στον Εφραιμίδη ξέφυγε 7-10, το μπλοκ του Γιαμπλόνσκι στον Μπίλινγκς έκανε το 10-14, για να φτάσει στο 11-16 με μπλοκ των Φιλίποφ, Εστράδα στον Όουενς και στο 12-18 με κόντρα επίθεση του Ντεσπέιν.

Ο Ηρακλής μέχρι ενός σημείου έπαιρνε πόντους μόνο από τα χαμένα σερβίς του Ολυμπιακού κι απλά προς το τέλος μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά φτάνοντας μέχρι το 21-24...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξίσου δυνατά και στο τρίτο σετ, όπου προηγήθηκε με το καλημέρα 0-3, ξέφυγε 3-8 για να έρθει το ξέσπασμα του Ηρακλή στο 7-12, όταν με συνεχόμενα μπλοκ μείωσε σε 10-12, δίνοντας προσωρινά ενδιαφέρον στο ματς. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα σερί 3-0 που έκανε το σκορ 10-15, χωρίς από κει και πέρα να μπορέσει ξανά ο Ηρακλής να πλησιάσει.

Στο δ' σετ οι κυανόλευκοι μπροστά στο φάσμα της ήττας ξεκίνησαν πολύ καλύτερα, προηγήθηκαν με 5-1 και 7-2 (λάθος Φιλίπβ), διατηρώντας ένα σημαντικό προβάδισμα μέχρι το 11-7.
Σε εκείνο το σημείο τα φλότ σέρβις του Φιλίποβ, άλλαξαν τα δεδομένα με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει 11-11 και να προσπερνά 12-13 με άσο του Ντεσπέιν.

Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 15-16, που έγινε 17-16 μετά από κακή υποδοχή, 19-17 με άουτ επίθεση του Ντεσπέιν και 22-19 μετά από νέα κακή υποδοχή και επίθεση του Όουενς.

Το σετ όμως όχι μόνο δεν είχε τελειώσει, αλλά είχε πάρα πολύ δρόμο, αφού ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αρχικά 22-22 (πολύ καλά σερβίς του Χαριτωνίδη) με τον Ηρακλή να φτάνει σε σετ μπολ (24-22 επίθεση Κανέλλου), αλλά στο 24-23 η άμυνα του Ντεσπέιν κι η κόντρα του Τζούριτς έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Ηρακλής βρέθηκε πίσω με 26-27 μετά από άουτ επίθεση του Μπίλινγκς, ο Αμερικάνος όμως τον έβαλε και πάλι μπροστά με 28-27 για να χάσει στην επόμενη φάση δύο κόντρα επιθέσεις και με το μπλοκ του Ντεσπέιν να έχουμε το 28-28.

Ο Κουβανός με δικό του άουτ έκανε το 29-28 και το σετ τελείωσε με άσο του Κράβαρικ μετά από 38 δραματικά λεπτά!

Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-3 (μπλοκ Ανδρεάδη σε Όουενς), ο Ηρακλής ισοφάρισε 3-3 (άσος Κράβαρικ), αλλά και πάλι οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +2 (3-5 με κόντρα επίθεση Τζούριτς) με το σκηνικό να παραμένει απαράλλαχτο μέχρι το 8-10, που έγινε 8-11 με άσο του Ντεσπέιν στον Κιρόγκα.

Ο Κουβανός έχασε το επόμενο σερβίς, αλλά στο 9-11 ο Μπίλινγκς δεν τελείωσε την κόντρα επίθεση κι ο Όουενς στην συνέχεια κάρφωσε άουτ κάνοντας το 9-12.

Ο Μπίλινγκς με ατομικό μπλοκ στον Γιαμπλόνσκι κράτησε ζωντανό τον Ηρακλή (10-12), αλλά αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος των κυανόλευκων, αφού ο Ολυμπιακός με νέο σερί 3-0, πήρε το σετ και το ματς, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Παρασκευή 29/4 και ώρα 18.00 στο κλειστό της Μίκρας.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 30-28, 10-15

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 12 (9/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 33% άριστες) , Κράβαρικ 14 (9/12 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 4 (3 μπλοκ), Κιρόγκα 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 37% άριστες), Μπίλινγκς 21 (17/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κανέλλος 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. -λ 58% υπ. - 33% άριστες) / Γκόρτσανιουκ, Πιπέργιας

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 19 (16/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποβ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Εστράδα 8 (2/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 23 (21/35 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Γιαμπλόνσκι 5 (2/16 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 20% άριστες), Κουζούνης -λ 61% υπ. - 39% άριστες) / Κοκκινάκης, Φράγκος 2 (2/4 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Χαριτωνίδης 1, Σωτηρίου.